Report

V pátek 7. června 2019 se konal již 43. ročník turistické hry BHCO – Branná hra – cesta odhodlání. Letošní ročník, který se konal v Českém Švýcarsku poprvé pořádal Schrödingerův institut.  

Velké víkendové putování započalo v pátek odpoledne na nádraží v Rybništi. Zapsaných bylo celkem 25 týmů třech různých kategorií rozdělených podle věku. Akce odstartovala ve tři hodiny, kdy na cestu vyrazila první skupinka závodníků. 

Tématem tohoto ročníku byl pád letadla JAT 367. Mezi úkoly se tedy objevil například odsun těžkého křídla nebo první pomoc přeživší letušky. Úkoly se ale zaměřily také na typické turistické znalosti jako například na poznávání typů ohňů, orientace podle mapy nebo poznávačka rostlin a živočichů. Nechyběla ani střelba z praku, opičí dráha na čas, přeplavání rybníka i s věcmi nebo uzlování. Během plnění těchto úkolů hledali účastníci také trosky spadlého letadla. Každý tým dostával průběžná hodnocení daných úkolů na speciální kartu.

První den se z Rybniště putovalo přes Karlovu výšinu, Vápenku, Kyjovskou přehradu a hrádek až do Kamenné horky. První přeživší dorazili kolem osmé hodiny večer. Druhý den se z tohoto místa šlo kolem Doubice přes Purkartický les, Vilemíninu stěnu, Mariinu vyhlídku a Dolský mlýn až do Janské, kam týmy dorážely až v pozdních nočních hodinách. Účastníci přes víkend nachodili přes 40 km. Výsledky soutěže byly vyhlášeny v neděli ráno, tohoto vyhlášení se zúčastnil i generální vikář Martin Davídek a náměstek hejtmana Petr Šmíd.

Akci finančně podpořil Ústecký kraj a proběhla pod záštitou hejtmana Úteckého kraje Oldřicha Bubeníčka.

> Fotogalerie, kde najdete všechny fotky z akce